2013. április 15., hétfő

Gyereknevelős

  Tegnap megint ütköztünk egyet Andrissal gyereknevelés-témában. A kiváltó ok Erzsó macija. Pontosabban a "de csak a Maci tudja teljesen elűzni a hisztit" - gyakran előforduló szókapcsolat. A nappali maci-használatról való leszoktatás módjain remekül lehet vitatkozni.
Főleg este tíz után, amikor én már tudvalevőleg használhatatlan vagyok, igyekszem is nem belefogni elméleti vitákba, ezúttal sikertelenül. Most is azzal zártuk a beszélgetést, hogy ha nem lenne éjjel, akkor ezen nem is vitatkoznánk, úgyhogy akár alhatunk is.

 
   Mivel nagyon máshonnan indultunk, korán és tudatosan próbáltuk összecsiszolni a véleményünket, nagyon szeretnénk egy irányba nevelni a gyerekeket, méghozzá úgy, hogy mindketten elégedettek legyünk velük és magunkkal, és jól érezzük magunkat otthon. Szeretnénk, ha mindketten aktívan részt vennénk a nevelésben, nem vonulna vissza egyikünk sem azzal, hogy "jó, akkor csináld egyedül", ehhez pedig rengeteget kell egyeztetnünk.

   Igazából nagyon jól működik az a rendszer, amit együtt kifejlesztettünk, összemazsolázva értékeinket, a következetességet,  a megértés-központúságot, a gyerekekbe vetett bizalmat és az ezzel járó szabadságot, az udvariasságot, a kirándulásokat és a gyerekek szintjére helyezkedős közös játékot, a meghitt beszélgetéseket, és még sorolhatnám, szeretnénk mindkét oldalról a jót továbbvinni, a sebeket pedig nem továbbadni, sőt magunk is elfelejteni szépen.
S ha már a célt kitűztük, foglalkozhatunk a módszerekkel. Mert azok is nagyon-nagyon különbözőek, ráadásul itt már nem csak az "öröklött" anyagból dolgozunk, hanem saját regnumi tapasztalatunkból, szakirodalomból, új ötletekből.
Igyekszünk dicsérni, jutalmazni, a jót kiemelni. A következetességet nagyon fontosnak tartjuk, biztonságot ad a gyerekeknek. Ugyanakkor próbáljuk megérteni őket, az ő szempontjaikat. Szeretnénk, ha megtapasztalnák, hogy a szeretetünk erősebb a szabályoknál, irgalmasak is tudunk lenni. Ehhez persze ki kell választani az erre alkalmas helyzeteket, amikor nem a következetlenséget tanulják meg belőle. Huh, nem egyszerű.
Az jól megfigyelt alapigazság pedig az, hogy a példánk ragadós, igazából az az, ami mindenestül átmegy. Néha felemelő, néha szívszorító, ahogy tükröt tartanak nekünk. A kedvencem, amikor Erzsó "Kedvesem"-nek szólítja Misit. :) De visszajön a "hagyd már abba ezt az elviselhetetlen sikítást" is, Misi szájából. És a szavakon túl a viselkedésminták is.  

   Elméletben minden a helyén van, de ha élesben megy a játék, bizony sokszor nagyon eltérő az első reakciónk. Általában én dédelgetnék, nyugtatgatnék, megértenék, kompromisszumot kötnék, Andris meg minél  nehezebb a helyzet, annál szigorúbb lenne. Hogy legközelebb könnyebb legyen, hogy legközelebb ne legyen ekkora hiszti, hogy tanulja meg a gyerek, hogy ezt nem lehet. Amiben nagyon igaza is van Andrisnak, én sem akarom, hogy elhatalmasodjon a gyerekek akaratossága, és megnehezítse az életünket. Csak nem vagyok biztos abban, hogy a szigor egyenesebb úton vezet a békéhez, mint a megértés. Talán gyorsabb, de még ez sem biztos. Viszont az is tény, hogy sokszor az én módszerem sem válik be igazán, a gyerekek nehezen gabalyodnak ki a hisztiből, ha egyszer benne vannak.
   Persze akkor a legnehezebb, ha igazából mi is fáradtak vagyunk, és nyűgösebbek, türelmetlenebbek. Ha magunkra nem is alkalmazzuk a "hiszti" kifejezést, sokszor érzem azt, hogy semmivel nem vagyunk jobbak a gyerekeknél, tőlük viszont elvárjuk, hogy ha nekünk nehezebb, akkor ők legyenek jók. Miközben a feszültség a levegőben őket ugyanúgy megviseli, mint minket. 

   Megnyugtató, hogy a gyerekeink minden gyengeségünk ellenére szépen alakulnak, fejlődnek, kedvesek, igyekvőek. Például tényleg igyekeznek udvariasak lenni, még egymással is.

   A Maci-témáról ma megkérdeztem kedvenc Tante Monika óvónéninket, szerinte Erzsónak most minden energiáját lefoglalja a német beszélni tanulás, és ne erőltessünk semmit. Ugyanez a véleménye a reggeli egyedül felöltözésről is, amiről Erzsó jóformán leszokott, míg Misi a ruhák kiválasztásától a pulóver felvételéig (ha nem gabalyodik bele) önálló. Viszont Erzsó német szókincse már az eredetileg is osztrák gyerekekével vetekszik az óvónéni szerint.
  
   Mindent egybevetve buzgón imádkozunk bölcsességért.

1 megjegyzés:

  1. Juuuuuuuuuuuuj Roni, ez egy nagyon izgalmas, érdekes bejegyzés volt!
    Úgy vélem, hogy mindannyiunknak meg kell futni bizonyos köröket, de nekünk már nagyon nagy segítség, hogy megismerhettünk egy működőképesnek tűnő,szimpatikus modellt nálatok! :)Persze minden pár más, hisz az emberek is mások, biztos alakítunk majd sokat rajta, de kiindulási alapnak szuper! :)

    Ezer puszi mind az ötötöknek! :))
    Fanni

    VálaszTörlés